راهنمای ورزشکاران در استفاده از داروها و فهرست رسمی داروهای مجاز و غیرمجاز ورزشکاران در سال میلادی 2020

راهنمای ورزشکاران در استفاده از داروها و فهرست رسمی داروهای مجاز و غیرمجاز ورزشکاران در سال میلادی 2020

کاربرد غیرمجاز داروها در ورزش یا دوپینگ 

امروزه شرکت درمسابقات ورزشی، کسب مدال طلا و ایستادن بر سکوی قهرمانی از آمال و آرزوهای بسیاری از جوانان در سراسر جهان بشمار می‌رود، بویژه قهرمانی در بازیهای المپیک که در واقع فرصتی است تا بهترینها در بین ورزشکاران سراسر جهان شناخته شوند. رسیدن به این موفقیتها هرچند بسیار غرورآفرین و مسرت بخش می‌باشد ولی متاسفانه گاه رسیدن به این جایگاه بدلایل مختلفی همچون فشارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آنچنان ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می دهد که خواسته یا ناخواسته هدف اساسی رقابتهای ورزشی که همانا افزایش تواناییهای جسمی و روحی، سرگرمی مطبوع و تفریحی لذت بخش و یا شرکت در بازیها و تمرینات جسمانی برای رسیدن به جامعه‌ای سالم، پویا و توانمند می‌باشد را به فراموشی سپرده و برای کسب برتری در رقابتهای ورزشی به هر وسیله‌ای متوسل می‌شوند. در بسیاری از موارد نیز ورزشکاران ناخواسته دارویی را مصرف می کنند بدون اینکه از غیرمجاز بودن آن اطلاع داشته باشند. در این مجال تلاش بر این است تا با معرفی مواد دارویی مجاز و غیرمجاز و روشهایی که مورد سوء استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرند گامی هرچند کوچک در جهت شفاف‌سازی و سالم‌سازی فضای ورزش کشور برداشته شود.

 

دوپینگ چیست؟

طبق آخرین تعریف کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)، دوپینگ به تجویز یا مصرف هرگونه ماده خارج از بدن، هر نوع ماده فیزیولوژیک و یا مواد حاصل از سوخت و ساز آنها که به قصد افزایش غیرطبیعی و غیر شرافتمندانه کارآیی ورزشکار صورت گیرد، اتلاق می‌گردد.

عقاید متفاوتی در مورد تاریخچه دوپینگ مطرح شده است. در آفریقای شرقی در رقصهای مذهبی عرق محلی به نام Dop را به عنوان محرک استفاده می‌کردند. نکته جالب توجه اینکه در بازیهای المپیک باستانی، گلادیوتورهای رومی را مجبور به خوردن داروهای خاصی می‌کردند تا مبارزه آنها با خشونت و هیجان بیشتری همراه شده و رضایت تماشاگران را هرچه بیشتر جلب نمایند. واژه دوپینگ کمتر از 100 سال است که در بین ورزشکاران مرسوم شده است. نخستین مرگ ناشی از دوپینگ در سال 1886 میلادی در یک مسابقه محلی دوچرخه سواری مشاهده شد که دلیل آن مصرف بیش از حد ماده شیمیایی تری متیل گزارش گردید. گزارش موارد دیگر دوپینگ و ظهور عوارض ناشی از مصرف آنها بتدریج جامعه ورزش جهانی را نسبت به مصرف این مواد نگران کرد و در سال 1990 بطور رسمی بررسی‌ها و تستهای دوپینگ جنبه قانونی پیدا کرد. از آن تاریخ همه ساله از تمامی ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات ورزشی مختلف بویژه بازیهای المپیک تستهای دوپینگ بعمل آمده و قوانین بسیار سخت ومجازاتهای شدیدی برای ورزشکاران متخلف که گاه باعث محرومیت مادام‌العمر آنان از شرکت در مسابقات ورزشی می‌گردد، در نظر گرفته شده است.

در فایلهای زیر راهنمای ورزشکاران در استفاده از مواد دارویی و همچنین مواد دارویی غیرمجاز که مصرف آن در مسابقات ورزشی به منزله دوپینگ محسوب می گردد را جهت اطلاع ورزشکاران عزیز قرار داده ایم.

 

فهرست داروهای غیرمجاز ورزشکاران راهنمای ورزشکاران در استفاده از داروها

 

 

 

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۰۴
کد خبر : ۲۰۲,۴۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید