گفتگوی رئیس فدراسیون ورزش کارگری در برنامه ایران فعال

گفتگوی رئیس فدراسیون ورزش کارگری در برنامه ایران فعال
رئیس فدراسیون‌ورزش کارگری روز دوشنبه ۲۲ دیماه با حضور در برنامه زنده ایران فعال شبکه تلویزیونی سلامت فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته و برنامه های آتی فدراسیون را تشریح کرد.

جواد رمضی در تعریف ورزش همگانی و یا ورزش برای همه را گفت: بنده اگر بخواهم که یک تعریف غیر آکادمیک و روان در خصوص ورزش همگانی یا ورزش برای همه مطرح کنم می توانم عرض بکنم که یک بخش جامع و مهم از ورزش می باشد که ورزش و فعالیت های بدنی سلامت محور را برای اقشار مختلف جامعه تاکید می نماید. بدور از هرگونه محدودیت سنی، جنسیتی و غیره که هدف گذاری آن ارتقاء سلامت جسمی و روحی می باشد و به واسطه همین است که حاکمیت و دولت ها  با تاکید بر توسعه ورزش همگانی در خصوص ورزش اقشار پایگاه ها و سازمان های تخصصی را ایجاد می کنند و بر اساس آن میباشد که دولت ها نگاه ویژه و خاص و تخصصی دارند در رابطه با اینکه بتوانند ورزش سلامت محور و همگانی را در این قشرها توسعه بدهند.

رمضی در خصوص شرح وظایف و  تعریف فدراسیون کارگری افزود: همانطور که عرض کردم با توجه به اینکه ورزش اقشار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بر اساس آن برش جمعیتی که صورت میگیرد و بر اساس آن جایگاهی که آن اقشار در جامعه دارند و اثرگذاری هایشان از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، قسمتهای مختلف ورزشی اقشار شکل می گیرد. در کشور عزیزمان ورزش دانش آموزی که ظرفیت آینده کشور ما هست و همچنین ورزش دانشجویی که مرجع علمی کشور می باشد و ورزش کارگری کشور که موتور و نیروی محرکه و عملا اقتصاد و تولید کشور به آن وابسته است. همچنین ورزش نیروهای مسلح جزو آن مباحث اصلی می باشد. در حوزه ورزش کارگری می توانم این را عرض بکنم که سلامت و نشاط و شادابی در این حوزه قطعاً باعث می شود که هزینه های درمان کاهش پیدا کند و تولید و پویایی را در تولید داشته باشیم که همه منجر به رونق اقتصادی کشور می شود و جدای از این مبحث، خود کارگر هنگامی که فعالیت ورزشی داشته باشد بر نشاط و شادابی و سلامت روح و جسم اثر گذار است هم در خود فرد و هم در جامعه و هم در خانواده. فدراسیون ورزش کارگری حدود ۹ سال است که شروع به فعالیت کرده است البته به صورت رسمی ولی در واقعیت ۷ سال به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرده که یک تحول و نقطه عطف بوده است. تاسیس فدراسیون ظرفیت های بسیار بالایی را برای توسعه ورزش کارگری و به ویژه توسعه ورزش همگانی برای این قشر ایجاد کرده و اگر بخواهیم بپردازیم به مبحث آمار در این بخش می توانیم اشاره بکنیم که این فدراسیون با ۳۲ انجمن ورزشی در ۳۱ هیئت استانی فعالیت می کند و آخرین آماری که من استعلام گرفتم از مرکز آمار بالغ بر ۱۰ میلیون نفر کارگر سازمان یافته داریم و این به غیر از مشاغل فصلی و کارگران روزمزد می‌شود که قطعا به این عدد اضافه می گردد که جمعیت بسیار کثیری است. ما بیش از ۳۰ هزار واحد صنعتی تولیدی بزرگ داریم که دارای ۱۰ نفر و بیشتر نیروی کار، که تقریباً ۸۰ درصد این واحدهای صنعتی بزرگ دارای مجموعه ای می باشند که کمتر از ۵۰ نفر مشغول به کار دارند و ۲۰ درصد آنها را هم کارگاه‌های صنعتی بیش از ۵۰ نفر تشکیل می دهد و اساساً این جمعیت  و این وسعت جامعه هدف می طلبد که سیاست گذار و حاکمیت یک نگاه ویژه داشته باشند در خصوص سلامت آنها در بحث ورزش به صورت اختصاصی، به ویژه ورزش همگانی.

ایشان در خصوص برنامه ها و فعالیت های در نظر گرفته برای قشر کارگر و خانواده های  آنان گفت:  واقعیت این است که توسعه و ترویج ورزش همگانی نیاز به یک بستر سازی مشخص و مداوم دارد و از مسائل مختلف از جمله فرهنگ سازی شروع میشود؛ یعنی فرهنگ پرداختن به ورزش همگانی تا مسائل معیشتی و مسائل زیرساختی و مسائل حمایتی. از جمله مسائل حمایتی مثل تدوین قوانین بالادستی می باشد.مباحثی که در حوزه ورزش کارگری مطرح است به عنوان یک بخش مهم از ورزش  اقشار جامعه مبحث آیین نامه اجرایی ماده ۱۵۴ قانون کار می باشد که اشاره کرده است و  قانونگذار به کارفرما تکلیف کرده است که با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت ورزش و جوانان که ظرفیت‌سازی بکند برای ورزش همگانی کارگری کشور.همانطور که اشاره شده که هم بعد ساختاری را تکلیف کرده و گفته که در واحدهای صنعتی که ۵۰ نفر نیروی کار دارد باید مسئول ورزش تعیین گردد که فعالیت ورزشی را تدوین کند و همچنین تدوین برنامه و تقویم داشته باشد و مسابقه برگزار نماید و در همین راستا هم ذکر کرده است اگر ۴۰۰ نفر نیروی کار داشته باشد حتماً باید یک مجموعه ورزشی یا یک محل ورزشی داشته باشند که اگر این امر حادث نگردد می بایست مالیات و عوارض پرداخت نماید. اینها مسائلی است که مستلزم بستر سازی است. این بستر سازی ها باید هماهنگ و همگام باشد یعنی نگاه دولت ،کارفرما و کارگر معطوف به این باشد که به این سمت حرکت نماید که اگر یکی از این حلقه ها نتواند کار خودش را انجام دهد اساساً این امر اتفاق نخواهد افتاد. هنگامی که قانونگذار تکلیف کرده است که این موضوع باید اجرا گردد و کارفرما نگاه مثبتی به این قضیه نداشته باشد این اتفاق نخواهد افتاد و یا اینکه مسئول ورزش وجود دارد و برنامه های ورزشی و مسابقه تدوین می گردد اما کارگر حضور پیدا نمی کند و مسائل معیشتی برایش حائز اهمیت تر است و مشکلات روزمره زندگی وقتی را برای ورزش کردن در اختیار او قرار نمی گذارد و یا در فرهنگ آن شخص مبحث پرداختن به ورزش به عنوان یک کلید واژه در سبد فعالیت‌هایش نیست. لذا همه اینها باید کنار هم قرار گیرد  و اگر نهاد و یا سازمان مسئول بخواهد این کار را به عنوان یک مدیر یا بعنوان یک محور مدیریت بکند باید روی همه اینها تفکر کند.  در مبحث اجرای رویداد و تدوین یک تقویم فعالیتی توجه داشته باشد و هم به ورزش همگانی و هم به ورزش قهرمانی را مد نظر قرار دهد، همچنین به  مسائل انگیزشی مانند مدال، جوایز  و اعزام های خارجی توجه ویژه ای داشته باشد. در همان تدوین آیین نامه قانون اجرایی ماده ۱۵۴ که خدمتتون عرض کردم هم ظرفیت های ورزش قهرمانی دیده شده است هم ابعاد همگانی؛ به طور مثال گفته شده که در طول هفته سه روز، هر روز نیم ساعت فعالیت ورزشی داشته باشند.

ما در سال‌های گذشته توانستیم در بحث زیرساخت بسیار پیشرو باشیم ما حتی در کشورهایی که حضور پیدا کردیم که البته به صورت میدانی بوده است، به این نتیجه رسیدیم که ما واقعاً در بحث زیرساخت حدود ۲۸۰ مجموعه تخصصی برای کارگران داریم که همگی آنها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ساخته شده است و البته بماند آن مجموعه ها و شرکت هایی که واحدهای صنعتی ساخته اند. در بخش اول عرایضم بیان داشتم که ما بیش از ۳۰ هزار واحد صنعتی بزرگ داریم اما این نتوانسته که مشکلاتی که اشاره کردیم را بطور کامل حل کند.

قانونگذار پیش‌بینی قانون را کرده است، این‌که اجرا در کجا مشکل دارد همه جزو مواردی است که باید به آن پرداخت اما باید گفت  در فدراسیون ورزش کارگری ماهم پویش های ورزشی در رشته های مختلف تدوین و اجرا می‌کنیم که برای خود کارگر و هم برای خانواده عزیزشان می باشد، همچنین مسابقات قهرمانی کشور، اعزام به مسابقات بین المللی داریم و همچنین جشنواره های همگانی و البته فعالیتهای را هم در حال حاضر و با توجه به شرایط کرونا سعی کردیم در فضای مجازی پیاده نماییم.

ایشان در پاسخ به سوالی در رابطه با نحوه تامین بودجه فدراسیون پاسخ داد:  سوالی که در رابطه با بودجه پرسیدید سوال چالشی است و باید در پاسخ دادن هم یک مقدار مراقبت کرد. فدراسیون های صنفی قاعدتاً با نگاه تخصصی به مرجع اصلی خودشان یعنی آن وزارتخانه‌ای که تحت حمایت و پوشش آن می باشند مدیریت و ایجاد می‌شود. فدراسی ون ورزش کارگری با درخواست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با موافقت وزارت ورزش و جوانان تاسیس گردید و قاعده کار این هست که بیشتر مرجع اصلی منابع مالی حمایتی در این بخش از خود صنایع و مجاری انگیزشی در بخش صنایع جذب گردد که از مباحث مسئولیت های اجتماعی که وجود دارد یا حوزه تبلیغات که در حوزه صنایع و واحدهای صنعتی تولیدی هست این ها می توانند یک کانال خیلی خوب برای این مقوله باشد اما چون ردیف بودجه مصوبی نداریم کار تا حدودی سخت می باشد.

البته به صورت های حمایتی ما همواره بسته های حمایتی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را داریم و مساعدت های خوبی صورت میگیرد. وزارت ورزش و جوانان در جایگاه خودش کمک‌هایی را کرده است و  به ویژه کمیته ملی المپیک که اخیراً بسیار حمایت کرده اند. به نظر من در مبحث اصولی و اینکه ما بخواهیم این مشکل و مشکلاتی که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم را رفع کنیم و اینکه اساساً دولت باید با یک نگاه ویژه تری به این فدراسیون توجه کند می‌بایست یک منبع یا یک مرجع یا یک ردیف بودجه مصوبی داشته باشیم که مدیریت این بخش بتواند برنامه‌ریزی‌های طولانی مدت داشته باشد.

جواد رمضی در خصوص میزان سرانه ورزش کارگری کشور گفت: یکی از مسائلی که در گذشته مطرح می گردید به عنوان یک شاخص توسعه بحث سرانه بوده است ولی  بنده این را اینگونه نگاه نمی کنم. ما در حوزه ورزش کارگری بیش از ۲۸۰ مجموعه ورزشی اختصاصی داریم و شما مطالعه و بررسی بکنید و ببینید که ضریب اشغال این ها چقدر است؟ اگر محاسبه کنیم  حدود ۲۰ سانتیمتر می باشد. در رابطه با تبصره ۲ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده که سوال فرمودید باید عرض کنم که این تبصره در خصوص فضای ورزشی نیست بلکه بیشتر در حوزه سلامت کار می باشد.

مشخصاً بند قانونی که در خصوص توسعه فضای ورزشی به وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی و ورزش کارگری کمک می نماید آیین نامه اجرای ماده ۱۵۴ و خود متن قانون کار در بخش ماده ۱۵۴ می باشد. ما مجموعه های زیادی در کارخانجات داریم که آمار آن به عدد ۲۰ سانتیمتر سرانه سالانه اضافه نشده  است ولی موضوع ما این هست که در کشورهای توسعه یافته هم اگر بررسی بفرمایید می‌بینیم که مبحث مجموعه های ورزشی خیلی برای آنها ملاک نیست.

من فکر می کنم که الان شرایط ایده‌آلی داریم در رابطه با مجموعه های ورزشی و سرانه مبحث ما بیشتر در بخش کارگری و در بحث توسعه ورزش کارگری فرهنگ سازی است و از خوبی های ورزش همگانی، نبود محدودهای فضای ورزشی است و ما می بایست بیشتر در رابطه با بحث فرهنگ سازی کار بکنیم.

۲۳ دی ۱۳۹۹ ۲۳:۵۶
کد خبر : ۲۳۲,۳۶۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید