به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر

ابراهیم نصر آزادانی شهید ورزشکار عملیات آزاد سازی خرمشهر از استان اصفهان

ابراهیم نصر آزادانی شهید ورزشکار عملیات آزاد سازی خرمشهر از استان اصفهان
مختصری از زندگی نامه شهید:
از آغاز نوجوانی به علت تنگنای اقتصادی مجبور شد برای امرار معاش خود و خانواده‌اش همزمان با تحصیل به اشتغال در یک کارگاه چوب‌بُری بپردازد، در سن ۱۵ سالگی در رشته جودو شروع به فعالیت کرد و یکی از ممتازترین ورزشکاران این رشته شد، کارنامه پرافتخار او در جودوی استان حکم به ریاست وی در هیات ورزش‌های رزمی استان اصفهان داد.  اولین مدال‌های اصفهان در جودو نیز در زمان مدیریت وی به دست آمده است. آذر رحیمیان، حبیب الله ناظریان، حیدر علی شجاعی، سیدرضا رفیع زاده، احمد گلپرور و تقی رجایی از پیشکسوتان صاحب نام ورزش‌های رزمی اصفهان هر یک در زمان خود، به ترتیب مسئول کمیته جودو استان زیر نظر هیات وقت ورزش های رزمی به سرپرستی شهید ابراهیم نصر آزادانی و مسئول شورای جودوی استان بوده‌اند.
شهید نصرآزادانی در سال ۱۳۵۶ به خدمت سربازی رفت و چند ماهی از خدمتش نگذشته بود که به دنبال فرمان حضرت امام(ره) از سربازی فرار کرده و پس از پیروزی انقلاب در کمیته دفاع شهری مشغول خدمت شد و با شروع درگیری در کردستان عازم آن دیار گردید. وی پس از بازگشت در واحد آموزش سپاه مشغول آموزش و آماده سازی نیروهای سپاه شد و همزمان با فعالیتش در سپاه مسئولیت هیات ورزش‌های رزمی استان اصفهان را نیز به عهده گرفت و به همراه شهید محمد منتظری عازم جنوب لبنان شد و مدتی در آنجا ماند و با شروع جنگ به جبهه‌‌های جنگ شتافت، سرانجام در مرحله سوم عملیات فتح خرمشهر به عنوان یکی از مسئولان فعال عملیات شرکت داشت و به فیض عظیم شهادت نائل آمد. 
یادگارهایی از شهید ابراهیم نصر آزادانی در موزه دفاع مقدس اصفهان به یادگار نگهداری می‌شود، دست خط او که سخنی است با فرزندانش چشم آدم را خیره خود می‌کند. و این جمله از شهید نصر آزادانی: «سخنی چند با دو فرزند عزیز و دلبندم اسماعیل و حمزه…»، جمله‌ای که نشان می‌دهد تنها شهدا با دشمن جنگ نمی‌کردند، بلکه با علاقه‌هایشان به زن، فرزند و زندگی هم مبارزه می‌کردند.
 
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۰۳
مهدی خراطی مهابادی روابط عمومی اداره امور ورزش کارگران استان اصفهان |
کد خبر : ۲۴۰,۲۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید