صعود کوهنوردان کارگر به بام گلستان

رییس انجمن کوهنوردی کارگری گلستان از صعود کوهنوردان کارگر استان به ارتفاعات 3813 متری گاوکشان خبر داد.
صعود کوهنوردان کارگر به بام گلستان

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش کارگری گلستان، مظفر فریدون اردهانی گفت: در این صعودکه در چهارمین روز از تیرماه انجام شد، 20 ورزشکار کارگر از شهرهای مختلف استان حضور داشتند.

قله گاوکُشان بلندترین قله استان گلستان به ارتفاع 3813 متر است که در رشته کوه کهکشان قرار دارد.

برای رفتن به این قله دو راه وجود دارد از استان گلستان شهرستان گرگان جاده توسکستان به سمت شاهرود بعد از روستای چهارباغ به دوراهی برخورد کرده و به سمت شاهکوه سفلی میرسیم.

راه بعدی از شاهرود، جاده مُجن به سمت گرگان می آییم و بعد از حدود ۶۵ کیلومتر به دوراهی میرسیم و به سمت شاهکوه سفلی میرویم

روستای شاهکوه در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار دارد. کوه سیاه‏ پوش و کوه ترکه چال از دیگر کوه‏های اطراف این روستا هستند. کوه گاوکشان و کهکشان در ۶ کیلومتری جنوب شرقی روستا واقع شده ‏است.

روستای شاهکوه، تحت تأثیر اقلیم کوهستانی زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد. ارتفاع روستا از سطح دریا ۲۵۴۰ متراست. خط الراس گاوکشان (که به نام شاهکوه هم شناخته می شود) به طول تقریبی ۱۵ کیلومتر از شرق به غرب امتداد دارد و در البرز شرقی جا گرفته است.

خط الراس گاوکشان در حقیقت مرز بین استان گلستان و سمنان است. شمال آن جزو منطقه حفاظت شده جهان نما به شمار می رود، دامنه های شمالی این خط الراس حوضه آبریز رودخانه نکا می باشد و از جنوب حوضه آبریز رودخانه مُجن است.

از دیگر ویژگی های این رشته کوه وجود برج ها و قله های سوزنی شکل است که این کوه را بسیار زیبا و دست نیافتنی جلوه می دهد.

۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۰
هیات ورزش کارگری استان گلستان |
کد خبر : ۲۴۱,۵۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید