تیم کوهنوردی کارگری استان کرمانشاه به مرتفع ترین دیواره کشور در کوهستان پرآو صعود کرد

تیم 8 نفره کوهنوردی کارگران کرمانشاه به ارتفاعات 1200 متری دیواره بیستون از فنی ترین دیواره های سنگ نوردی جهان و مرتفع ترین دیواره ایران واقع در کوهستان پرآو صعود کرد.
تیم کوهنوردی کارگری استان کرمانشاه به مرتفع ترین دیواره کشور در کوهستان پرآو صعود کرد

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش کارگری استان کرمانشاه، محمد شهبازیان خصوص صعود تیم کوهنوردی کارگری استان کرمانشاه به فنی ترین دیواره جهان در کوهستان پرآو، گفت: تیم کوهنوردی کارگری استان به دیواره کوه بیستون از مسیر هاری رست به سرپرستی استاد بهنام راشدی مربی ارزنده و با اخلاق کرمانشاهی و با هماهنگی شاپور سلطان آبادی رئیس انجمن کوهنوردی کارگری استان با موفقیت صعود کرد.

رئیس هیات ورزش کارگری استان کرمانشاه در ادامه افزود: در این برنامه کوه نوردی 8 کوهنورد کارگر به جان پناه هاری رست در کوه بیستون صعود نمودند.

دیواره بیستون عظیم‌ترین صخرهٔ آهکی جهان است که در کوهستان پرآو کوه بیستون با ارتفاع ۱۲۰۰ متر و وسعت بیش از ۵۰۰۰ متر مربع قرار دارد.

این دیواره در میان فنی‌ترین دیواره‌های سنگ‌نوردی جهان جای داشته و به اورست صخره‌های جهان مشهور بوده و مرتفع‌ترین دیواره ایران و پنجمین دیواره مرتفع دنیاست.

 از سال ۲۰۱۰ میلادی فستیوال جهانی سنگ‌نوردی بیستون در این کوه برگزار می‌شود.

همچنین "کتیبه بیستون"که از آثار ثبت شده میراث جهانی یونسکو است، به عنوان بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان و نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی در دامنه‌های جنوبی این کوهستان قرار دارد.

 محمد شهبازیان در خصوص شعار کوهنورادن در این صعود، گفت: کوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت ورزش ما نیست، باور ماست. زندگی ماست. طغیانی است علیه آنچه زندگی کردن نیست. ما صعود می کنیم تا از خویشتن فراتر رویم نه آنکه در خویشتن فروتر غلطیم.  

 

۱۶ مهر ۱۴۰۰ ۰۰:۳۰
روابط عمومی هیات ورزش کارگری استان کرمانشاه |
کد خبر : ۲۴۶,۵۴۸
کلیدواژه ها: محمد شهبازیان,تیم کوهنوردی کارگری کرمانشاه,فنی ترین دیواره صخره نوردی جهان,کوهستان پرآو

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید