صعود کوهنوردان کارگر گلستانی به قله توچال

رییس انجمن کوهنوردی کارگری گلستان از صعود کوهنوردان کارگر استان به قله توچال خبر داد.
017

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش کارگری گلستان، مظفر فریدون اردهانی گفت: در این صعود که در روز جمعه 26 شهریور ماه انجام شد، 18 ورزشکار کارگر از شهرهای مختلف استان حضور داشتند.

رییس انجمن کوهنوردی کارگری گلستان افزود: این صعود که در یک هوای کاملا طوفانی وبرفی صورت گرفت، به علت شرایط بد جوی با تصمیم سرپرستی تا پناهگاه امیری انجام شد و همگی در سلامت کامل به مبداء باز گشتند.

توچال نام قلّه‌ای در شمال استان تهران است که بلندای آن ۳٬۹۶۳ متر از سطح دریاست و بخشی از دامنهٔ رشته‌کوه البرز می‌باشد. دامنهٔ جنوبی توچال در مجاورت شهر تهران و قلّهٔ آن نیز مشرف به این شهر است. این قلّه در جنوب منطقهٔ کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط‌الرأس شرقی - غربی واقع شده‌است، از سمت شرق به قلّه‌های لزون غربی، لزون شرقی (پیازچال)، بند لارکرور، سیاهبند، شهربانو کُشَک، چنبره‌بند و دارآباد، و از جانب غرب نیز به قلّه‌های هومند توچال، هومند شاه‌نشین، شاه‌نشین، سی و سه چم، بازارک، نودشتک، لوارک، سه‌سنگ، منار و روستای مورود واقع در ۳۵ کیلومتری جادهٔ چالوس در منطقهٔ پل‌خواب منتهی می‌شود.

مشهورترین پناهگاه‌های توچال از شرق به غرب، به‌ترتیب عبارتند از: قله دارآباد، کلک‌چال، شروین، شیرپلا، جان‌پناه قلهٔ توچال (اردلان)، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، جان‌پناه اسپیدکمر و پلنگ‌چال که همگی آن‌ها مشرف به تهران هستند.

۲۵ آبان ۱۴۰۰ ۱۴:۱۳
هیات ورزش کارگری استان گلستان |
کد خبر : ۲۴۸,۹۹۲
کلیدواژه ها: صعود,کوهنوردی,کارگر,گلستان,ورزش کارگری,ایران,قله,توچال

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید