پیام رئیس فدراسیون ورزش کارگری در سالروز فاجعه حمله وحشیانه هواپیماهای رژیم بعث عراق به زمین مسابقات فوتبال ایلام

پیام رئیس فدراسیون ورزش کارگری در سالروز فاجعه حمله وحشیانه هواپیماهای رژیم بعث عراق به زمین مسابقات فوتبال ایلام

هواپیماهای عراقی در ۲۳ بهمن سال ۱۳۶۵ زمین فوتبال بخش چوار را در استان ایلام بمباران کردند. در این زمین دیدار دوستانه بین تیم منتخب چوار و جوانان ایلام در جریان بود و اقدام نظامی علیه آنان موجب به شهادت رسیدن ۱۵ فوتبالیست، داور و تماشاگر شد.

در این روز خونین یونس تلوکی، مجتبی ناصری، علی نجات کرمی، علی عباسی، محمد کمالوندی، جهانگیر کاوه، عبدالرزاق مهدیه، سیدمحمد زارعی، حسین هزاوه (بازیکنان فوتبال)، حمیدرضا رضایتی (داور مسابقه)، مراد آذرخش، خلیل مظفری، سجاد مظفری، محمدجواد مظفری، امجد حیدری (تماشاگران مسابقه) به شهادت رسیدند و علی قیطاس، رحمت محمود، الیاس گهرسودی، گل مرادفاضلی، فرمان فولادوند و سلمان کرد (بازیکنان فوتبال) مجروح شدند.

اما متاسفانه این واقعه بازخورد خبری مناسبی نداشته تا جایی که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای استان ایلام که سی‌ام آبان‌ماه سالجاری برگزار شده بود به این موضوع اشاره نموده و از بایکوت خبری آن گلایه کردند و فرمودند:  یکی همین قضیّه‌ی بمباران مسابقه‌ی فوتبال بچّه‌ها است در سال ۶۵ بیست‌وسوّم بهمن جوانهای ایلامی، دو تیم ایلامی برای بزرگداشت و به یادبود هفتمین سال پیروزی انقلاب، یک مسابقه‌ای به این عنوان درست کردند و تعدادی از مردم هم جمع شدند، تماشا میکردند؛ هواپیمای عراقی آمد بالای سر، از نزدیک یعنی با توجّه به اینکه اینجا چه برنامه‌ای هست -نه اینکه همین ‌طور بمب بیندازند و تصادفاً بخورد به  زمین فوتبال؛ نه، با توجّه- اینجا را زد و ده‌ بازیکن شهید شدند، داور شهید شد، چند بچّه شهید شدند، بعضی از تماشاچیان شهید شدند؛ این حادثه‌ی کوچکی نیست، این حادثه‌ی بزرگی است؛ جا دارد که این‌ جور حوادث در ابعاد جهانی شناخته بشود، گفته بشود، تکرار بشود. این پیامِ مظلومیّتِ شهدای ورزشکار ما است؛ جرمشان این بوده است که برای سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی و برای انقلاب، مسابقه تشکیل دادند.

این حادثه دردناک در حالی به وقوع پیوست که مطابق با تمامی معاهده ها و توافقنامه های بین المللی و اصول دینی و اخلاقی حمله به غیرنظامیان در هر صورت محکوم بوده و رژیم بعث عراق با این اقدام شنیع برگ سیاه دیگری را در کارنامه تجاوز 8 ساله به کشور عزیزمان بجای گذاشت.

اینجانب این ضایعه تأسفبار را به ملت عزیز و شریف ایران اسلامی، جامعه بزرگ ورزش کشور و خانواده های داغدار این شهیدان عزیز تسلیت عرض می نمایم.

امیدوارم سایه شوم جنگ و خونریزی و کشتار انسانهای بی گناه از روی زمین رخت بربندد و دیگر شاهد چنین جنایتهایی نباشیم.

                                                

۲۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۲۳
کد خبر : ۲۵۷,۴۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید