لوگو

 

شواهد و نتایج بدست آمده از تحقیقات و مقالات علمی و همچنین تجارب سالهای پیشین اثبات نموده اند که تعمیم و گسترش ورزش و فعالیتهای بدنی در واحدهای صنعتی و تولیدی ، ارزشهای فرهنگی در محیط های کارگری را ترقی داده  و آمادگیهای ذهنی و جسمی لازم را در تحرک و چالاکی نیروی کار جهت جلوگیری از بروز هر گونه حوادث احتمالی حین انجام کار و همچنین ارتقاء توانایی و قابلیت های نیروی کار را جهت انجام امور محوله را بهبود بخشیده است .

همچنین کم تحرکی و کاهش فعالیتهای روزانه  یکی از نتایج صنعتی شدن جوامع می باشد  که این مسئله مشکلات متعددی از جمله بروز و گسترش انواع ناهنجاریها ، بحرانهای جسمی و روانی و نیز ناسازگاریهای اجتماعی را با خود به همراه داشته است . لذا از آنجائیکه حدود ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور ما را قشر کارگر تشکیل می دهد  و از طرفی نیز جامعه  یاد شده می تواند با ایفای نقش مهم خود در توسعه فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی کشور و همچنین  دستیابی دولت به اهداف عالیه خود موثر واقع گردد ، نقش ورزش و فعالیتهای بدنی به عنوان یکی از راهکار های ایده آل جهت دستیابی به این مهم و بهینه نمودن خودباوری و مسئولیت پذیری کارگران و نیز مشارکت عمومی آنان در حوزه فعالیتهای اجتماعی امری لازم و انکار ناپذیر تلقی می گردد  .

از این رو اداره کل  ورزش کارگران از حدود ۵۰ سال پیش تاسیس و فعالیت خود را با ۴ رشته ورزشی در کشور آغاز نمود . پس از آن بر اساس نیاز سنجی و درخواست های جامعه مخاطب رشته های ورزشی کارگران از ۴ رشته به ۸ رشته و بعد ها به ۱۷ رشته افزایش یافت .

مهمترین مولفه در بخش ورزش کارگران ، توسعه ورزش همگانی و قهرمانی است . ترویج و همه گیر نمودن  ورزش همگانی در جامعه کارگری موجبات تامین و افزایش نشاط اجتماعی و ارتقا بهره وری را فراهم ساخته و هر گونه توسعه و شکوفایی اجتماعی موجب گردش بهینه چرخ اقتصادی و رونق آن خواهد شد . همچنین توسعه و پرداختن به ورزش قهرمانی ، بهترین فاکتور ایجاد انگیزه برای گرایش به ورزش است که از اثرات آن می توان ایجاد و افزایش فاکتورهایی از قبیل اعتماد به نفس و عزت و صیانت نفس ، خود باوری و شکوفایی را در فرد نام برد . در حال حاضر تعداد ۵۰۰ هزار نفر از کارگران در فعالیت های ورزشی مشارکت داشته  و تعداد ۵۰۰۰  از ورزشکاران کارگر در مسابقات رسمی قهرمانی کشور شرکت می نمایند .

تثبیت و توسعه عملکرد این حوزه می تواند علی رغم تاثیرات بسزای آن در رشد فاکتورهای سلامتی و ویژگیهای شخصیتی جامعه هدف ،‌ به ارتقاء و رشد زیر ساختی ورزش حرفه ای نیزکمک نماید . به همین منظور پس از مطرح شدن این معضلات و انجام بررسی های  تخصصی با صاحب نظران و کارشناسان امر ،  این نتیجه حاصل گردید که یکی از مهمترین راه کارهای موجود که تجربه اجرای آن در ادارات تربیت بدنی نهادهای مختلف مثبت و سازنده بوده است ، تشکیل فدراسیون تخصصی برای پیگیری و اجرای برنامه های مرتبط با ورزش جامعه هدف می باشد .

به همین منظور متولیان این بخش کوشیدند تا در این راستا ملزومات انجام این حرکت مهم را فراهم آورده تا با این اقدام خدمت ارزشمندی را به جامعه محترم کارگر ارائه نماید .

نتیجاتا فدراسیون ورزش کارگری با همکاری و تعامل بسیار نزدیک و ستودنی وزارت ورزش و جوانان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آبان ماه ۱۳۹۱ مورد تصویب و در لیست فدراسیون های آماتوری ورزش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت . در عرصه بین المللی نیز ورزش کارگران ج . ا . ا . در مهر ماه همان سال به عضویت کنفدراسیون بین المللی ورزش کارگری نائل آمد . شایان ذکر است که در حال حاضر ۵۰ کشور و سازمان بین المللی در این کنفدراسیون عضویت داشته و کشورهای متعددی نیز در حال تلاش برای پیوستن به این تشکیلات جهانی می باشند .